تدبر در قرآن

رزق رسانی خدا به بندگان

🗂 موضوع: #رزقرسانیخدابهبندگان
🕋 سوره/آیه: #الذاریات /22

🔶 و فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُون‏
🔸 و روزى شما با همه وعده‏ها كه به شما مى‏دهند در آسمان است.

📚 بررسی آیه با علم : #صرف #نحو #کلام #لغت :
خداوند روزى شما را از آسمان براى شما فرود خواهد آورد، بدين صورت كه باران را بر شما فرود مى‏آورد، تا زمين انواع و اقسام خوراكيها و پوشاكيها، و اشياء مفيد را براى شما بروياند.
بعضى‏ هم گفته‏اند: منظور از رزق مذكور در آسمان، ساير اسباب رزق است، يعنى خورشيد و ماه و ستارگان و اختلافى كه در طول سال در نقطه‏هاى طلوع و غروب آنها هست، كه همين اختلاف باعث پديد آمدن فصول چهارگانه و پشت سر هم قرار گرفتن شب و روز است، و همه اينها اسباب رزقند. (پس در آيه شريفه يا مضاف كلمه رزق حذف شده كه تقدير آن” و فى السماء اسباب رزقكم” است و يا مجاز گويى شده، بدين معنى كه وجود سبب رزق در آسمان را وجود خود رزق خوانده.)
+ممكن هم هست بگوييم اصلا منظور از آسمان معناى لغوى كلمه- كه جهت بالا باشد- نيست، بلكه منظور از آن، عالم غيب باشد، چون همه اشياء از عالم غيب به عالم شهود مى‏آيند، كه يكى از آنها رزق است كه از ناحيه خداى سبحان نازل مى‏شود. مؤيد اين معنا آيات زير است كه همه موجودات را نازل شده از ناحيه خدا مى‏داند:” وَ أَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ الْأَنْعامِ ثَمانِيَةَ أَزْواجٍ” و” وَ أَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ” ، و آيه‏” وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلَّا عِنْدَنا خَزائِنُهُ وَ ما نُنَزِّلُهُ إِلَّا بِقَدَرٍ مَعْلُومٍ” كه به طور كلى همه موجودات را نازل شده از ناحيه خدا مى‏داند.
+و مراد از رزق هم تمامى موجوداتى است كه انسان در بقائش بدانها محتاج و از آنها بهره‏مند است، از خوردنيها و نوشيدنيها و پوشيدنيها و مصالح ساختمانى و همسران و فرزندان و علم و قوت و ساير اينها از فضائل نفسانى.

⚪️ نکته های کاربردی آیه :
▫️ مراد از رزق تمامى موجوداتى است كه انسان در بقائش بدانها محتاج و از آنها بهره‏مند است.
▫️ //باران و اقسام خوراکی ها و پوشیدنیها و مصالح ساختمانی و همسران و فرزندان و علم و قوت را خداوند رزق ما قرار داده.//
▫️// خورشيد و ماه و ستارگان و اختلاف در نقطه طلوع و غروب (فصل های 4گانه) و شب و روز، سبب های رزق هستند.//

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا