تدبر در قرآن

توبه جن های مومن از عقاید انحرافی

🗂 موضوع: #توبهجنهایمومنازعقایدانحرافی
🕋 سوره/آیه: #جن / 6

🔶 و أَنَّهُ كانَ رِجالٌ مِنَ الْإِنْسِ يَعُوذُونَ بِرِجالٍ مِنَ الْجِنِّ فَزادُوهُمْ رَهَقا
🔸 و اينكه مردمى از انس به مردمى از جن پناه مى‏بردند و همانها باعث بيشتر شدن بدبختى انسيان مى‏شدند

📚 بررسی آیه با علم : #صرف #نحو #تاریخ #لغت :

  • راغب مى‏گويد: كلمه” عوذ” به معناى ملتجى شدن به غير است و جمله” رهقه الامر” معنايش اين است كه قهر فلان امر بر او احاطه كرد كلمه” رهق” به گناه و طغيان هم تفسير شده. بعضى‏ هم آن را به ترس و شر معنا كرده‏اند. بعضى‏ ديگر گفته‏اند: به معناى ذلت و ضعف است. و همه اين معانى لازمه معناى اصلى كلمه است.
    و مراد از پناه بردن انس به جن- بطورى كه گفته‏اند اين است كه در عرب رسم بوده كه وقتى در مسافرت در شب به بيابانى بر مى‏خوردند از شر جانوران و شر سفيهان جنى به عزيز آن بيابان كه سرپرست جنيان است پناه مى‏بردند و مى‏گفتند: من پناه مى‏برم به عزيز اين وادى از شر سفهاى قومش.
  • از مقاتل‏ نقل شده كه گفته: اولين كسى كه به جن پناهنده شد، طايفه‏اى از يمن، و سپس قبيله بنى حنيفه بودند، و آن گاه در همه عرب شايع گرديد.
  • بعيد نيست مراد از” پناهنده شدن به جن” اين باشد كه براى رسيدن به مقاصدشان به كاهنى مراجعه نموده، از او بخواهند جن را به كمك دعوت كند، و اينكه گفته‏اند : رسم بوده هر گاه از اذيت و مضرت جن مى‏ترسيدند، به مردانى از انس مراجعه مى‏كردند، به همين معنا برگشت مى‏كند.
    +بنا بر اين، ضمير اولى از دو ضمير در” فزادوهم” به رجالى از انس، و دومى به رجالى از جن بر مى‏گردد، و معناى جمله اين است كه رجال جن گناه رجال انس و طغيان و يا ذلت و ترس آنان را زيادتر كردند.

⚪️ نکته های کاربردی آیه :
▫️ در جنّيان هم مردان هستند مانند آنچه در آدميان و مردمان است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا