تدبر در قرآن

چرا مسلمانان قبله خودرا تغییر دادند؟

🗂 موضوع: #چرامسلمانانقبلهخودراتغییردادند؟
🕋 سوره/آیه: #البقره / 149

🔶 و مِنْ حَيْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ إِنَّهُ لَلْحَقُّ مِنْ رَبِّكَ وَ مَا اللَّهُ بِغافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُون‏
🔸 از هر جا (و از هر شهر و نقطه‏اى) خارج شدى، (به هنگام نماز،) روى خود را به جانب «مسجد الحرام» كن! اين دستور حقى از طرف پروردگار توست! و خداوند، از آنچه انجام مى‏دهيد، غافل نيست!

📚 بررسی آیه با علم #کلام #تاریخ:

+چون مدتى بيت المقدس قبله مسلمانان بود و بآن عادت كرده بودند لذا نسخ آن احتياج بتأكيد و تكرار داشت تا مردم بطور يقين از حالت اوّلى صرفنظر كنند و «كعبه» را مورد توجّه و استقبال خود قرار بدهند از اين جهت اين حكم كه ناسخ قبله اول است تكرار گرديده است.

+در آيات قبل، توجّه به مسجدالحرام، مربوط به شهر مدينه بود كه مسلمانان در آن سكونت داشتند، ولى اين آيه مى‏فرمايد: در سفر نيز به هنگام نماز رو به سوى مسجدالحرام نماييد.

+خداوند از آنچه انجام ميدهيد مسلماً غافل نيست معناى اين جمله در اينجا تهديد است همانطور كه سلطان ببندگان خود ميگويد اعمال شما بر من مخفى نيست و مانند اين جمله است گفتار خداوند «إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصاد»

⚪️ نکته های کاربردی آیه :
▫️ بايد حق را دريابند و خود را مظهر و مجرى ربوبيت دانند و بتربيت خلق بپردازند.
▫️ خداوند مراقب سمتگيرى و حق جويى و سرپرستى شما ملت اسلام است و از آن هيچ غافل نيست و اگر انحراف و ستمگرى و سلطه يابى پيش گرفتيد، چشم نمى‏پوشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا