تدبر در قرآن

عجیب بودن داستان اصحاب کهف

🗂 موضوع: #عجیببودنداستاناصحابکهف
🕋 سوره/آیه: #الکهف / 9

🔶 أمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقِيمِ كانُوا مِنْ آياتِنا عَجَبا
🔸 آيا گمان كردى اصحاب كهف و رقيم از آيات عجيب ما بودند؟!

📚 بررسی آیه با علم : #کلام #تاریخ :

+شيخ مفيد، و أمين الإسلام طبرسى هر دو روايت كرده‏اند كه: «پس از آنكه سر حضرت را به كوفه نزد عبيد الله بن زياد آوردند و زينب سلام الله عليها و اسراء را با حضرت سجّاد عليهم السّلام وارد كردند، و آن گفتگوى عجيب و محاجّه لطيف از حضرت زينب صورت گرفت؛ چون صبح شد عبيد الله بن زياد دستور داد تا سر حضرت را بر سر نى زده و در طرق و شوارع كوفه و در ميان قبائل گردانيدند.

+از زيد بن أرقم روايت است كه إنّه قال: مرّ به علىّ و هو على رمح، و أنا فى غرفة لى. فلمّا حاذانى، سمعته يقرأ:
أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقِيمِ كانُوا مِنْ آياتِنا عَجَباً. فقفّ و الله شعرى، و ناديت: رأسك و الله يا ابن رسول الله أعجب و أعجب!»

  • «گفت: من در غرفه‏ام بودم كه آن سر را كه بر سر نيزه‏اى زده بودند از جلوى غرفه من عبور دادند. چون سر در برابر و محاذى من شد، شنيدم كه اين‏آيه را مى‏خواند:
    آيا اى پيغمبر تو گمان دارى كه قصّه اصحاب كهف و رقيم، از آيات شگفت‏آور ما است؟! سوگند به خدا كه موهاى بدنم راست شد، و به او صدا زدم: سر تو سوگند به خدا اى پسر رسول خدا، شگفت‏انگيزتر است؛ شگفت‏انگيزتر است!»

+آيه مى‏گويد: مهم‏تر از خواب كردن چند نفر در غار و سپس بيدار كردن آنها، ايجاد زيبايى‏هاى متعدد و فراوان در روى زمين و سپس محو كردن آنهاست. زيرا ماجراى اصحاب كهف، در برابر قدرت الهى چندان شگفت انگيز نيست.

+ماجراى اصحاب كهف، بعد از زمان حضرت عيسى و قبل از بعثت پيامبر اسلام و در سرزمين روم و شهر افسوس بوده و طاغوتشان دقيانوس نام داشته است. درس عبرتى كه از اين حادثه مى‏توان گرفت، درسِ هجرت و پايمردى و امدادهاى الهى است و نبايد كارى به مكان وزمان و تعداد و … داشت.

+در برخى تفاسير، اصحاب رقيم را آن سه نفرى دانسته‏اند كه براى كسب و كار و زندگى، از خانه بيرون رفتند، در راه باران گرفت و به غارى پناهنده شدند. با ريزش قطعه سنگى از كوه، دَرِ غار بسته شد و آنان زندانى شدند. آنان هر يك كار خير و خالصانه‏اى را كه انجام داده بودند يادآور شدند و از خدا خواستند به خاطر آن عمل، آنان را نجات دهد.
در هر نوبت، كمى سنگ كنار مى‏رفت، تا سرانجام نجات يافتند. پيامبر صلى الله عليه و آله پس از نقل اين داستان فرمودند: هركه با خدا باشد نجات مى‏يابد.

+شيخ صدوق (ره) در جواب نوشت: اين روايت حكايت شده است از آن‏كسى‏كه خودش از سر مطهّر آن حضرت شنيد كه آياتى چند از سوره كهف را تلاوت مى‏كند؛ إلّا اينكه اين مطلب از احدى از ائمّه معصومين عليهم السّلام نقل نشده است. مع‏ذلك ما آن را انكار نمى‏نمائيم بلكه راست و درست مى‏دانيم؛ بعلّت آنكه وقتى ما جائز بدانيم در روز حشر دستها و پاهاى گنهكاران…

… و ستمگران به زبان آيد و تكلّم نمايد همچنان‏كه قرآن بيان فرموده است:
الْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلى‏ أَفْواهِهِمْ وَ تُكَلِّمُنا أَيْدِيهِمْ وَ تَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِما كانُوا يَكْسِبُونَ‏ (سوره 36، آيه 65)
همين‏طور جائز است سر حسين عليه السّلام سخن بگويد و قرآن تلاوت كند. زيرا وى خليفة الله و إمام المسلمين است و از شباب أهل الجنّة و آقا و سرور بهشتيان است،

+و نواده پيغمبر اكرم صلّى الله عليه و آله و پسر وصىّ اوست، و مادرش فاطمه زهراء سيّده نساء عالمين است صلوات الله عليهم أجمعين. بلكه انكار اين مطلب بالمال به انكار قدرت خدا و فضيلت رسول خدا صلّى الله عليه و آله برمى‏گردد.

+و چقدر شگفت است از كسى كه انكار صدور امثال اين امور را مى‏نمايد درباره كسى كه ملائكه در مصيبت او گريستند، و در آن رزيّه از آسمان خون چكيد، و گروه جنّ با صداهاى خود نوحه‏سرائى كردند. و كسى كه منكر اين اخبار و خوارق عادات شود با اينكه صحيح مى‏باشند، مى‏تواند منكر جميع شرايع و معجزات صادره از پيامبر و ائمّه عليهم السّلام گردد. بلكه همه ضروريّات دينيّه و دنيويّه را منكر شود؛ چرا كه آنها نيز قويّة السّند و صحيحة الطّرق هستند كه براى ما علم به صحّت مضامينشان حاصل شده است.»

⚪️ نکته های کاربردی آیه :

▫️ انسانها هم وقتى روز موعود را مى‏بينند خيال مى‏كنند يك روز و يا پاره‏اى از يك روز در دنيا مكث كرده‏اند، و چنانچه از اصحاب كهف سؤال شد” كَمْ لَبِثْتُمْ” و آنها گفتند:” لَبِثْنا يَوْماً أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ”

▫️ آيت اصحاب كهف در بين ساير آيات الهى پيشامدى نوظهور و عجيب نيست، بلكه داستانى است كه همه روزه، و تا شب و روزى هست، تكرار مىیگردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا